Dovolenka v Litomyšli

Naplánujte si výlet do krásneho Litomyšlu a pozrite si jej významné pamiatky. V slávnom rodisku hudobného skladateľa Bedřicha Smetanu vás očarí renesančný zámok zapísaný na Zozname UNESCO, park Kláštorné záhrady alebo malebné Smetanovo námestie s podlubím. Vyberte si relaxačný pobyt v Litomyšli a tešte sa na jedinečný kultúrny zážitok.

Načítavam ponuky...

V tejto lokalite už ďalšie ponuky nemáme. Čo sa tak pozrieť na pobyty v dojazdovej vzdialenosti?

V tejto lokalite už ďalšie ponuky nemáme. Čo sa takto nechať inšpirovať našimi najpredávanejšími pobytmi?Litomyšl je bezpochyby jedným z najkrajších historických miest v Českej republike. Jeho dominanta, veľkolepý renesančný zámok, je dokonca od roku 1999 hrdou súčasťou Zoznamu UNESCO. V meste však nájdete oveľa viac zaujímavých miest a zábavných atrakcií pre malých aj veľkých.

Preskúmajte krásnu historickú architektúru rodného domu Bedřicha Smetanu

Pôsobivý Litomyšlský zámok vás nadchne svojou nádhernou renesančnou architektúrou. Jeho fasádu zdobia tisíce sgrafitových vzorov, z ktorých každý je vraj úplne jedinečný. Jeho história siaha až do stredoveku, ale súčasnú podobu získal v 16. storočí.

Počas prehliadky hradu nahliadnete do autentických interiérov, navštívite výstavu starého umenia alebo nazriete do pivníc. Prízemie zámku ukrýva unikát - klasické rodinné divadlo z roku 1797 s nádherným lustrom, ktorý mu daroval slávny režisér Miloš Forman po tom, čo priestory využil na nakrúcanie oscarového filmu Amadeus.

Zámok je významným kultúrnym centrom mesta, vďaka vynikajúcej akustike na jeho druhom nádvorí sa tu každoročne koná Medzinárodný hudobný festival Smetanova Litomyšl, na ktorom vystupuje množstvo zahraničných hudobníkov. Litomyšl je rajom pre milovníkov hudby. V predzámčí zámku môžete navštíviť aj rodný dom významného českého skladateľa Bedřicha Smetanu, ktorý sa nachádza v bývalom zámockom pivovare.

História sa však nesústreďuje len na zámku, krásna architektúra na vás čaká aj v historickom centre mesta. Prehliadku mesta začnite na 500 metrov dlhom Smetanovom námestí, ktoré je jedným z najdlhších v strednej Európe. Námestím sa môžete prechádzať aj v tom najväčšom lejaku vďaka malebným meštianskym domom s podlubiami.

Pozrite si tiež barokový Piaristický kostol s kočiarom a stajňami. Zelenou oázou v centre mesta sú okrasné Kláštorné záhrady. V letných dňoch oceníte vodné radovánky v Plavárni Litomyšl, celoročný relax vás čaká v mestskom bazéne.