Blog

7 miest na Slovensku, ktoré by mal každý aspoň raz za život navštíviť

V srdci Európy je ukrytých množstvo kultúrnych i prírodných pokladov, ktoré nepoznajú nielen v cudzine, ale často o nich netušia ani samotní Slováci. Ktoré z týchto známych i menej známych miest ste už stihli navštíviť vy?

Tak malá krajinka ako Slovensko ponúka až prekvapivo obrovské množstvo unikátov. Už len preskúmať všetkých 425 kaštieľov a 220 hradov a hradných zrúcanín je veľkou výzvou. Začnime teda tým najväčším z nich...

1. Spišský hrad a okolie

Najväčší hradný stredoveký komplex v strednej Európe patrí zároveň i do prvej desiatky najväčších hradov na svete vôbec. Nie je sa tak prečo diviť, že bol zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Naopak, prekvapením pre niektorých môže byť fakt, že Spišský hrad v skutočnosti leží na území Košického, a nie Prešovského kraja, ako sa mnohí domnievajú. Jeho vybudovanie sa datuje do 12. storočia a posledné stavebné práce na ňom vykonali ešte Thurzovci a Csákyovci. V priebehu času ho postihol požiar a komplex bol zničený, odvtedy boli na ňom vykonané mnohé opravy a rekonštrukcie.

Areál rozprestierajúci sa na ploche 4 hektárov je v súčasnosti sprístupnený aj verejnosti. Výstup k hradu nie je náročný - zaparkovať sa dá priamo pod objektom, odtiaľ to budete mať asi 10 minút pešo. Prvú nedeľu v mesiaci je vstup do hradu zdarma.

Spišský hrad

Zrúcanina Spišského hradu

Záujem návštevníkov nevzbudzuje len majestátna zrúcanina Spišského hradu, ale aj jeho okolie. Spišské Podhradie a Spišská Kapitula upútajú pozornosť najmä tých, ktorí sa zaujímajú o historické sakrálne pamiatky. Veriaci zas mieria na Mariánsku horu v historickom meste Levoča. Toto významné pútnické miesto každoročne prvú júlovú nedeľu hostí státisíce pútnikov z rôznych kútov Európy. V roku 1995 sa tejto udalosti zúčastnil dokonca aj sám pápež Ján Pavol II.

2. Slovenský raj

Nemusíme sa presúvať ďaleko z východnej časti Slovenska, aby sme narazili na ďalší skvost. Atraktívny cieľ turistov je aj Slovenský raj. Ten bol v roku 1964 vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v roku 1988 aj za národný park. Aj keď je chráneným územím, návštevníkom je sprístupnený vďaka hustej sieti turisticky značených chodníkov. V menej priechodných úsekoch sú nainštalované kovové mostíky a lávky, reťaze, rebríky a stúpačky. Obdivovať tu môžete čarovné prírodné divadlo z hlboko zarezaných riečnych kaňonov, nekonečných krasových planín, vodopádov a v neposlednom rade nádhernej fauny a flóry.

Obľúbeným vyhliadkovým bodom je potom napríklad Tomašovský výhľad. Z výšky 146 m sa vám pri dobrom počasí môže naskytnúť pohľad až na Vysoké Tatry.

Tomašovský výhľad

Tomašovský výhľad

3. Vlkolínec - tzv. "živá obec"

Vedeli ste, že tento klenot slovenskej ľudovej architektúry zapísaný v Zozname UNESCO je dodnes obývaný? Miestni obyvatelia sa však snažia uchovávať pamiatkovú rezerváciu v nezmenenej podobe a chrániť tak kultúrne dedičstvo. Odporúčame vám počas návštevy nevynechať zrubovú dvojpodlažnú zvonicu z roku 1770. Váš zážitok bude ešte umocnený, ak túto malebnú dedinku navštívite počas sviatkov ako napr. Fašiangy či Majáles. Stále sa tu totiž praktizuje veľa tradícií a zvyklostí našich predkov. Nad Vlkolíncom navyše nedávno otvorili vyhliadku Sidorovo, z ktorej môžete obdivovať Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Tatry a veľkú časť Liptova. Výstup potrvá približne 1,5 hodiny a zvládnuť by ho mali aj tí najmenší.

Podobne ako Vlkolínec, aj dedinka Čičmany vyniká jedinečnou ľudovou architektúrou, ktorá vás premiestni v čase. Jej charakteristický ráz vychádza z bielej ornamentálnej výzdoby dreveníc. Podobná ornamentika sa potom nachádza aj na výšivkách čičmanských krojov či obrusov.

Čičmany

Čičmany

4. Banská Štiavnica

Ťažba drahých kovov má na Slovensku dlhú a silnú tradíciu. Reprezentantom banského remesla je nepochybne nádherná Banská Štiavnica. Tá sa nazývala tiež "strieborným mestom" z dôvodu prevažného výskytu tejto rudy. Mestu spolu s technickými pamiatkami v okolí sa dostalo významného uznania zaradením do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Mestská pamiatková rezervácia obsahuje neuveriteľných 360 pamiatkových objektov. O prosperite a bohatstve v minulosti svedčia aj dve neskororománske baziliky, vzdialené od seba navzájom len 500 metrov. Navyše sa miesto rozprestiera v lone úchvatných Štiavnických vrchov, čo mu dodáva ešte viac impozantnosti. Nudy sa teda počas výletu zde rozhodne obávať nemusíte.

V Banskej Štiavnici môžete naraziť aj na istú zvláštnosť - ručičky na radničných hodinách sú nasadené opačne, a teda veľká ukazuje hodiny a malá minúty. Príčina tejto anomálie nie je známa, ale kolujú viaceré verzie.

5. Bojnický zámok a ZOO

Pri výlete v okolí Bojníc je návšteva zámku z 11. storočia azda samozrejmosťou. A nie je sa ani čomu čudovať - krásny Bojnický zámok je ozajstným klenotom. To ako žili princezné v "rozprávkových" komnatách si budúce generácie budú vedieť predstaviť čoraz ťažšie. Našťastie v Bojniciach sa podarilo zachovať celkom verný obraz noblesného spôsobu bývania aristokracie z minulosti. Výlet zaujme všetky vekové kategórie - okrem pamiatok si môžete v okolí pozrieť aj ukážky historického šermu či sokoliarov.

Bojnický zámok

Bojnický zámok

ZOO v Bojniciach je zas najstaršou a nanajvštevovanejšou zo všetkých zoologických záhrad na Slovensku. Otvorená je celoročne a zastrešuje chov až 430 druhov živočíchov (napr. slony africké či antilopy bongo), medzi nimi aj ohrozené druhy. Ako jediná štátom zriadená zoologická záhrada na Slovensku zabezpečuje aj trvalú starostlivosť o hendikepované zvieratá v rámci prevádzky rehabilitačnej stanice pre zranené vzácne živočíchy.

6. Jaskyne

Vedeli ste, že na Slovensku bolo objavených už takmer sedem tisíc jaskýň? Najhustejšia sieť podzemných priestorov (až 1110 jaskýň a priepastí) sa nachádza na juhu krajiny. Komplex jaskýň a priepastí Slovenského krasu sa dlho pýšil aj rekordom v Guinessovej knihe. Titul najvyšší sintrový stĺp na svete dlho patril práve kvapľu v Krásnohorskej jaskyni.

Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza v už spomínanom Slovenskom raji. Ako názov napovedá, vyniká objemom zamrznutej plochy, ktorá si udržiava hrúbku ľadu na mnohých miestach až desiatky metrov (najhrubšia nameraná časť - až 26,5 m vo Veľkej sieni). Príčinou toho, že ani v lete tu teplota nevystúpi nad 0° C je tvar jaskyne, ktorá od vchodu postupne klesá.

Málokto vie, že taká Ochtinská aragonitová jaskyňa na strednom Slovensku je dokonca raritou svetovej úrovne. Bohatstvo, ktoré ukrýva, spočíva v jedinečnej aragonitovej výplni, ktorá vo forme ihličkovitých útvarov podobným trsom koralov bielej farby vytvára pozoruhodné úkazy. Verejnosti je sprístupnených 230 metrov z celkovej tristometrovej dĺžky jaskynných priestorov. Zaujme najmä časť, kde v pukline na strope vo svetle lámp žiaria biele aragonitové strapce, tzv. "Sieň Mliečnej dráhy".

Aragonit

Aragonitová výplň Ochtinskej jaskyne

7. Záhada s názvom Megoňky

Na Kysuciach neďaleko Čadce objavili ešte v 80. rokoch unikátny prírodný úkaz, ktorý bol v roku 2003 vyhlásený za prírodnú pamiatku. Nálezisko známe ako Megoňky bolo plné pieskovcových útvarov vajcovitého až guľovitého tvaru s priemerom 10 až 260 cm. Odvtedy boli mnohé z nich prevezené na rôzne expozície. Ich pôvod nie je dodnes jednoznačne vysvetlený. Geológovia však predpokladajú, že vznikli v pravekom mori postupným nabaľovaním na jadro pohybmi vody na morskom dne.


Tu určite kompletný zoznam nekončí, ale keďže ten by bol vyčerpávajúco dlhý, tu radšej zabrzdíme. Ak máte tipy na ďalšie miesta, ktoré by bola škoda vynechať na cestách po Slovensku, pokojne sa o ne s nami podeľte v komentároch.


Bonusová otázka na záver: Viete, kde hľadať najstaršiu nepretržite fungujúcu mincovňu na svete? Malá nápoveda - mince tu vyrábajú už takmer 700 rokov. Nebudeme vás trápiť... keďže sa v Kremnici začalo raziť už v roku 1328, je Kremnická mincovňa skutočne jedným z najdlhšie fungujúcich podnikov v histórii.Pokračovaním prehliadania týchto stránok dávate súhlas so spracovaním cookies v súlade so Zásadami ochrany osobných údajov. OK